Knihy
Zdravíčko moji 👋
Já se dnes vracím s tématem, které jsem chtěla upřímně vydat už před týdnem, ale nakonec jsem vždy upřednostnila ještě nějaké jiné, které mi do toho vlezlo. Jedná se o téma knihy, jak jste si mohli přečíst už z nadpisu článku. Ještě předtím než začnu bych chtěla říct, že v každém článku na toto téma si představuji, že by měli být tři knížky. To mi přijde tak akorát, ani krátké, ani dlouhé, tak snad se bude líbit.
A teď už teda k věci:
První kniha, kterou bych dnes ráda zmínila je knížka Hana od Aleny Mornštajnové.
Jak už asi spousta z vás ví, Alena Mornštajnová si předem zjišťuje fakta a na základě skutečných událostí píše smyšlené příběhy.
Kniha Hana se docela proslavila, řekla bych, že v poslední době je vidět všude, kam se podívám. I proto jsem se rozhodla si jí přečíst a jsem za to ráda. Udělala jsem dobře a chci vás motivovat, aby jste, pokud jste tak ještě neučinili, si jí také přečetli, protože za mě za to určitě stojí.
Děj se odehrává za druhé světové války a za epidemie Tyfu. Je to příběh tří generací židovské rodiny, které se musejí poprat s tím, co jim život přichystal. A že to nebyly krásné zážitky, to je asi každému jasné.
Alena zde krásně popisuje útrapy, které musela spousta lidí v tehdejší době zažívat, prožívat a hlavně přežívat.
Myslím si, že by si tu knížku měl přečíst každý už jen z toho důvodu, abychom si všichni uvědomili, jak teď máme život celkem snadný a co si naši předci museli prožít. Samozřejmě každá doba má něco, i dnes jsou těžké věci, které nás v životě potkají, ale myslím si, že s dobou, která je v knížce popisována se pořád nemůžeme srovnávat. Naštěstí s námi nikdo nejedná jako s věcmi a nedrží nás skoro o hladu, nevyužívá nás jako levnou pracovní sílu a nepřesouvá nás jak se mu zlíbí, nerozděluje rodiny, otce od matek a dětí.
Ale o tom jsem dnes mluvit nechtěla. Nevím co přesně vám můžu říct, aby jsem vás motivovala a zároveň vám neprozradila úplně děj, aby mělo pro vás vůbec ještě smysl si tuto knížku přečíst. Takže vám asi řeknu už jen to, že tenhle žánr mě nikdy moc nebavil, nebo jsem se možná k němu pořádně nedostala, každopádně po přečtení této knihy jsem na to svůj názor přehodnotila. Je to fakt úžasně napsané.
Druhá kniha, o které bych dnes chtěla mluvit je knížka Hygge od Meika Wikinga.
Tady se jedná zase o úplně jiný žánr a přesto je ta kniha jedním slovem boží. Tahle knížka je hodně proložená hygge obrázky. Krásné fotky od svíček, tlumených lamp, šálků čaje či kávy v posteli, ale i různých grafů. Je to vlastně takový návod, jak být v životě šťastný, jak si třeba zařídit byt, aby jste se tam cítily útulně. Také o receptech, při kterých se můžete cítit příjemně. Je to i o čase stráveném s rodinou a přáteli, i o různých aktivitách, ať už vnitřních či venkovních, které třeba právě s rodinou a přáteli můžete podnikat.
Víc už vám jí tady popisovat nebudu, i tak jsem vám řekla až dost, ale chtěla jsem vás inspirovat k přečtení, pokud jste jí však ještě nečetli. Tak snad se podařilo.
Jenom vám ještě řeknu, že je to inspirováno dány, kteří by měli být podle nějakých statistik a výzkumů nejšťastnější národ na světě. Je to neuvěřitelně čtivě napsané a i tuto knížku velmi doporučuji. Hlavně teď na podzim popřípadě v zimě si myslím, že je nejlepší období na tento typ knížek.
Komentáře
Okomentovat
Krásný den přeji,
chtěla bych vás všechny požádat, pokud se rozhodnete komentovat mé příspěvky, budu samozřejmě moc ráda, budu vám vděčná, ale pouze pokud vaše komentáře budou psány slušnou formou. Což znamená bez jakékoliv známky výsměchu, bez jakýchkoli vulgárních a sprostých slov a bez jiných urážek.
Moc bych si přála, abychom si tu vybudovali příjemnou komunitu, kde ani vy, ani já se nebudeme muset bát zmínit něco co se vám nebo mě nelíbí, kde se nebudeme bát cokoliv říct.
Přála bych si, aby toto místo byl i takový odpočinek pro všechny, aby nám zde bylo dobře, ale to s nějakou negací nikdy nepůjde.
Teď myslím takovou negaci, kdy bychom psali řádky s vědomím, že tomu druhému chceme ublížit. Proti konstruktivní kritice samozřejmě nic nemám, je mi jasné, že ne každému se bude líbit to co tvořím, nebo co bych chtěla tvořit, každý jsme jiný a každého něco jiného zajímá a baví, takže zavděčit se všem je naprosto nemožné, proto si myslím, že nejen já, ale i všichni ostatní tvůrci, kteří ať už jsou profláknutí nebo by byli rádi profláknutí, tak všichni do jednoho jedou podle sebe, mluví o tom, co je pro ně důležité a co oni chtějí sdílet, ale myslím, že každý si rád poslechne konstruktivní kritiku, i když se kritika přijímá těžce. Proč? No to je snadné, každý se rád zlepšuje, každý by rád tvořil i pro vás a nejen pro sebe, i když si myslím, že to je také hlavní, protože si tak ukládáme vzpomínky na svoje dny, měsíce, roky, na svůj život. Ale pokud by vás to nebavilo, tak to přeci nemá cenu. Takže pokud je kritika podávána jako nějaká pomoc, jako něco dobrého, o čem bychom měli popřemýšlet, pak si myslím, že taková kritika je v pořádku. Naprosto! Pro všechny...
ale jelikož už píšu docela dlouho a už i ten text je dlouhý a asi vás nebude úplně lákat číst - podle toho co mi zde momentálně ukazují 1 827 znaků + ty co ještě přibydou než se vykecám a přibývají stále, tak to tu asi už pomalu ukončím.
Tak předem moc děkuji a loučím se s vámi. Na 1 991 znacích.. pa :).